Vendégünk volt Ambrusné Michelberger Ágnes gyógytornász, hippoterapeuta és a férje.
Lovas foglalkozásokat tartanak Pátyon. Kedves és fiatalos előadást hallottunk. Képekkel és konkrét esetekkel illusztrálva mesélt a gyerekekről. Jó volt látni, hogy milyen összhang van a gyermek és a ló között, hogy a legfélénkebb gyerek is megnyílik a terápia alatt.
A képek láttán és a terapeuta elmondása szerint is mosolyogva és szívesen vesznek részt a terápián. Nagyon barátságos, nyugodt lovakkal történik a lovaglás. Rengeteg kérdés merült fel ki is vehet részt a terápián és ezzel kapcsolatban is szívélyes felvilágosítást kaptunk. Ágnes nagy szeretettel beszélt a hozzájuk járó gyerekekről.
Ami nem csak terápia hanem egy „játék” is a gyerekeknek és nem utolsó sorban a természetben történik és még fájdalommentes is. Nagyon jó volt hallani egy olyan fejlesztő terápiáról, amelyen a gyerekek boldogan vesznek részt.
Mi is az a hippoterápia:
A hippoterápia a lovasterápia egyik szakága.
A “hippo” görög eredetű szó, jelentése ló. A „terápia” pedig gyógykezelést jelent. A hippoterápia tehát a ló segítségével végzett neurofiziológiai gyógytornakezelés, melynek során a lépésben haladó ló hátának előrehaladó, ritmikus, többdimenziós mozgásimpulzusait használják fel terápiás eszközként.
Ezen impulzusokra reagál a páciens teste, ezáltal egy mozgásdialógus alakul ki a páciens és a ló között. A sétáló ember és a lépésben haladó ló ugyanazokat a mozgásmintákat használja.
Lovon ülve az ember medencéjét és törzsét a ló mozgása befolyásolja. Járás közben az ember medencéje ugyanúgy mozog, mint ahogyan a lépésben haladó ló háta ringatja a rajta ülő páciens medencéjét. A ló „motorja” a két hátulsó láb. Innen indulnak mozgásai és terjednek hullámszerűen előre a hátán át a lovas testére.
Először a rajta helyesen ülő, ellazult „lovas” medencéjére, majd a törzsön és a végtagokon át a perifériára kicsit késleltetve. Mivel a medence rotációja a vállövre késleltetve tevődik át, ezáltal a beteg felsőteste a normál járásra jellemző mintában fog mozgásra késztetődni.
A ló minden lépésével megváltozik az alátámasztási felület, melyet a finoman koordinált mozgékony medence kiegyensúlyoz és a proprioceptív és szenzomotoros hatásokkal együtt lovasából tartási, és egyensúlyi reakciókat váltanak ki, segítik a felegyenesedést, a megfelelő tónus kialakulását.
Emiatt a ló kifejezetten alkalmas a páciens medencéjének és törzsének mobilizálására, a helyes járásminta és optimális mozgásminták kialakításához.
A terápia nagyon intenzív, mivel folyamatosan esetenként 20-25 percen át kb. 2000 impulzust közvetít a páciens felé. Ez a 2000 impulzus úgy keletkezik, hogy a ló lépésszámát és az időt szorozzuk össze. Egy ló átlagban percenként kb. 90-110-et lép, ezt megszorozzuk a kezelés időtartamával, ami 20 perc, így megkapjuk a közel 2000 impulzust. A terápia során nagyon kell figyelni, hogy a páciens megfelelő számú, és minőségű impulzust kapjon.
A foglalkozások időtartamát több tényező is befolyásolja. Ilyenek például a páciens állapota és terhelhetősége. Általában 5-25 perc között változik a terápia hossza. Ha fáradtság jelentkezik, abba kell hagyni a kezelést.
Kiknél is alkalmazható a hippoterápia:
Neurológiai betegségek:
- Központi idegrendszer sérülések: CP (Cerebral Paraesis); idegrendszert érintő fejlődési rendellenességek; traumás koponyasérültek; gyulladásos megbetegedések: Meningitis, Encephalitis utáni állapotok, SM; Stroke utáni állapotok; degeneratív betegségek: Parkinson szindróma, Huntington chorea; Ataxia; központi idegrendszer tumoros elváltozásai.
- Perifériás idegrendszeri betegségek: Guillan-Barret syndroma; velőcső záródási rendellenesség: Spina bifida; posttraumás perifériás idegrendszeri sérülések
- Egyéb kórképek: Microcephalia; Minimal cerebral dysfunctio; Dystrophia musculorum progressiva; genetikai anomáliák: Down syndroma; legyengült állapotok: tumor, vitiumok, hosszú betegség; halmozott problémák.
Kiknél nem alkalmazható a hippoterápia:
Nagyfokú gerincgörbület, 25 Cobb fok felett; csont-ízületi gyulladásos betegségek akut fázisai: RA, Osteoarthritis; csavaros-lemezes rögzítés, endoprotézisek; porckorongsérv; Spondylolysthesis, a csípő elváltozásai, melyek lehetetlenné teszik a lovon való ülést; diffúz vagy fokális agyoedema; Sclerosis multiplex shub; Myasthenia gravis; Neuromuscularis betegségek előrehaladott állapota; lázas betegség; szívelégtelenség; légzési elégtelenség; anyagcsere betegségek súlyosabb állapotai: például súlyos I. típusú Diabetes mellitus; vérzékenység; súlyos hypertonia; embóliaveszély; allergia; Osteogenesis imperfecta; legyőzhetetlen félelem.
Vélemény, hozzászólás?