Meghívásunkat elfogadta Bősenbacher Tímea mozgásterapeuta, a Fejlesztőház vezetője, aki november 9-én 10 órakor a Pető Intézet Kútvölgyi úti épületében előadást tartott a PFAFFENROT terápiáról. Nagy érdeklődés övezte, sok új emberrel találkoztunk.
Tímea konduktor-tanítóként végzett a Pető Intézetben majd Németországban tanulta meg dr. Pfaffenrot praxisában a „szinergetikus reflexterápiát” (Pfaffenrot-féle manuális technikát), amely kitalálója számára a konduktív pedagógia elengedhetetlen kiegészítője. Ebben a terápiában dr. Pfaffenrot egy kezelés után rögtön konduktív pedagógiát alkalmazott egy-két órán keresztül betegeinél. A terápiában sok mindent felhasznált: például akupresszúrás pontokat, manuál terápiát, kötőszöveti masszázst, melyek együtt a fellépő szinergiától lettek sokkal hatékonyabbak, mint külön-külön.
Az előadás nagyon érdekes volt, mindenki érdeklődve figyelte! Kivetítő segítségével Tímea sikeresen bemutatta számunkra ezt a Magyarországon még új terápiát. Megtudhattuk, hogy egy intenzív indítás („blokk”) után gyermekünkkel heti szinten foglalkoznának a Fejlesztőházban ezt a terápiát alkalmazva.
Az úgynevezett „blokk” azt jelenti, hogy 5 napon (ha kell akár 10 napon) keresztül naponta kezelik gyermekünket. Ha ez jól beindított kedvező változásokat, akkor következik a heti vagy kétheti egy alkalom „szinten tartás”. A blokkot évente 2-3-szor meg lehet ismételni, ha indokolt. 2-6 hónapon keresztül fennmaradhat a pozitív hatás a szinten tartó kezelésekkel. Ilyen pozitív hatások lehetnek például:
- megnövekedhet a koncentráció, koordináció,
- javulhat a szájmozgás, nyelés,
- javulhat a légzés, emésztés,
- segíthet látási zavarokban,
- javulhat a vegetatív és keringési rendszer,
- fejlődhetnek a kéz funkciói (tenyér nyújtása, finommotorika),
- javulhat a lábak állása és terhelhetősége.
Megtudtuk még, hogy ez a fajta kezelés nem fájdalmas, mert akkor várnak egy kicsit, akupresszúrás pontot használnak, és fájdalom nélkül tudják a mozdulatot megcsinálni a kezelt személynél néhány másodperc múlva. A módszer a hypoton gyermekekre is jó, de spasztikus gyermekekre a leghatásosabb. Egyelőre nagyon kevesen vannak Magyaroszágon akkreditáltan kiképezve, csak egy hölgy tudja a módszert megbízhatóan oktatni, aki az ezzel foglalkozó prágai intézetet vezeti (és érintett gyermeke van).
Németországban a 90-es években több évig tartó vizsgálatot végeztek három, Németországban alkalmazott módszer összehasonlítására. Ezek egyike volt a Pfaffenrot terápia Pető-módszerrel kiegészítve, és még két másik. Az eredmények minden tekintetben ezt a terápiát hozták ki legeredményesebbnek! (Pl. kevesebb műtét, azokat is nagyobb életkorban végezték el, jobb fizikai és szellemi teljesítmények.)
Érdekes volt még, hogy dr. Pfaffenrot szerint nem szabad siettetni a mozgási fázisokat, ők később kezdenek járatni egy gyereket, mint pl. a Petőben. Dr. Pfaffenrot nagyon nagyra becsülte a konduktorokat, az ő terápiája csak a Pető módszerrel együtt hatásos, és így is alkalmazzák a külföldi intézetekben, ahol ezzel kezelik a mozgássérült betegeiket.
Az előadás után lehetőség nyílt beszélgetésre és kérdéseket lehetett feltenni. Sok szülőnek felkeltette a figyelmét. Reméljük aki kipróbálja ezt a terápiát annak csak jó tapasztalatai lesznek!!
Vélemény, hozzászólás?