INSMICORT Klinika, Barcelona, 2011 dec.10.
Izgalommal és bizakodással vegyes érzelmekkel érkeztünk Barcelonába 2 hónappal ezelőtt 9 éves kislányunkkal, Floval. A tervezett műtétet több hónapos orvosi-szakmai egyeztetés és konzultáció, a számunkra ismeretlen sebészeti eljárással – miotenofasciotomia – kapcsolatos információgyűjtés, végül pedig a rehabilitációs orvosunk támogatása előzte meg. Miután az itthon és külföldön fellelhető összes terápiás módszerrel és gyógytornával kísérletezve próbáltuk kitolni a műtét idejét, a hirtelen növekedésből adódó egyre több ponton megjelenő és súlyosbodó spazmusok, izomfeszülések és ínrövidülés miatt, ami az önálló járást egyre jobban akadályozta, nem halogathattuk tovább.
Aki átesett már Magyaországon Achilles-ín műtéten és az azt követő rehabilitációs időszakon az összes előre nem látható következményével, az tudja, miért kerestünk más módszert és miért döntöttünk végül a Nazarov professzor által végzett – egyébként a módszer feltalálójáról, Ulzibat-technikának is nevezett – új sebészeti megközelítés mellett?
Szülőként az alábbi szempontok befolyásoltak:
- elsősorban központi idegrendszer sérülésből adódó spasztikius parézisben, hemyplégiában tetraparézisben érintett gyerekeknek ajánlott
- a műtéti eljárás kevésbé viseli meg a szervezetet, gyakorlatilag vérveszteség nélkül seb- és hegesedésmentesen gyógyul, néhány nap alatt a beavatkozás helyén néhol jelentkező véraláfutás felszívódik, a gyógyulás ezért gyorsabb és nem kell hetekig gipszben feküdni!
- ami nagyon fontos különbség: az itthon végzett beavatkozás során, még ha lézerrel történik is, ínmetszést végeznek, ami bizonyos esetekben, pl. a térdhajlító izmoknál nem megismételhető, az Achillesnél sem ajánlott kettőnél többször végezni és jelentősen befolyásolhatják az izomzat és a test teljes stabilitását, a nem várt következményekről és hegekről nem is beszélve.
- az igen alapos és részletes orvosi vizsgálatot követően a kb. 40-45 perces műtét során több ponton – a mi esetünkben 16 helyen! – avatkoznak be lézerrel a feszességet okozó izmok tapadási helyén, de nem metszenek inakat.
A rehabilitációs idő 6-12 hónap. Az első 3 hétben szigorúan tilos lábra állni az izmok és izületek kímélése végett, majd 2 hónapig lassan és fokozatosan egyre többet lehet mozogni és 3 hónap után lehet az aktív tornát és nyújtást elkezdeni.
A kislányunkkal túljutottunk az első két hónapon, most kezdődhet az úszás, aktív mozgás szakasza. Ami már látható eredmény, hogy a sarkait leteszi, fekve könnyedén nyújtja a térdeit, járás közben a befelé forduló bal lábfejet szépen korrigálja, néhány percig nagy biztonsággal önállóan megáll és több olyan mozgásformát végez, amit még sohasem láttunk tőle, és ezt nagyon élvezi. És persze mi is.
A professzor tapasztalatai szerint a kóros beidegződések kiküszöbölése, a helyes tartás és járásminta elsajátítása a leghosszabb folyamat.
Ez áll most előttünk.
A Barcelonai INSMICORT Klinika bemutatása, műtéti tecnika részletes leírása, videofelvételekkel, esettörténetekkel a www.insmicort.org weboldalon megtalálható. Nazarov mellett magyar nyelvű összekötő is dolgozik, aki koordinálja és bonyolítja a kiutazás és az eljárás teljes folyamatát.
Az esetlegesen felmerülő kérdésekre a flo@pannonmail.hu címen szívesen válaszolok.
Vélemény, hozzászólás?