- március 20-án több szervezettel közösen nyílt levélben tettünk javaslatokat a kormánynak, hogy a sérült gyermeküket nevelő és az otthonápolásban érintett családok megváltozott, veszélyeztetett helyzetére való tekintettel milyen intézkedéseket hozzanak meg.
A kéréseink az alábbiak voltak:
- A koronavírus járvány idejére az ápolási díj és a GYOD nyugdíjjárulékainak átvállalása.
- Azon családok részére, ahol fogyatékossággal élő gyermek van és a szülő, gondozó nem jogosult ápolási segélyre, GYOD-ra vagy tartós ápolást végzők időskori támogatására, 10 ezer forintos rendkívüli segélyt biztosítsanak havonta a pandémia idejére.
- Azon szülők részére, akinek SNI-s, különösen halmozottan, súlyosan-halmozottan fogyatékos gyermeke nem járhat nappali (oktatási intézménybe), a törvényileg járó alap fizetett szabadságon túl biztosítsanak további fizetett szabadságot!
- Hozzanak létre egy rendelkezést arra az esetre, ha az ápoló személy megbetegedése miatt az ápolt személy egyedül marad.
- Rendeljenek plusz forrást a rendelkezési tervhez az önkormányzatok részére, hogy a hivatalos ápolók segíthessék az érintett családokat, valamint biztosítsák, hogy ezek az ápolók megfelelő védőfelszereléshez juthassanak!
Levelünkkel kapcsolatban május 11-i dátummal választ kaptunk. A minisztérium levelét ittolvashatjátok el teljes terjedelmében. A válaszlevél legfőbb pontjai az alábbiak:
- A már megállapított havi rendszeres szociális ellátások esetén a veszélyhelyzet idejére az időszakos felülvizsgálatokat elhalasztják, és a veszélyhelyzet megszűnésének hónapját követő második hónap végéig kell lefolytatni. A veszélyhelyzet ideje alatt a GYOD és az ápolási díj megállapításáért folytatott új eljárásoknál a szakértői vizsgálatoknál a veszélyhelyzet megszűnéséig nem folytatnak az ápolás helyszínén végzett vizsgálatot, és a szükséges dokumentumok hiánypótlása elektronikus úton is teljesíthető.
- A települési önkormányzatok pénzbeli vagy természetbeni formában települési támogatást nyújthatnak a rászoruló személyek számára. A szociális alapszolgáltatások azonnal biztosíthatóak jogosultsági feltételek vizsgálata nélkül is (pl. házi segítségnyújtás). A megnövekedett feladatok ellátására pedig önkéntesek is bevonhatók.
- A bentlakásos szociális intézményben élők védelme érdekében az Országos Tisztifőorvos felvételi zárlatot rendelt el, de különösen méltányolható helyzetben az intézményvezető felelős döntése alapján új személy felvételére sor kerülhet.
A válaszlevéllel kapcsolatban szeretnénk benneteket az Elnökség véleményéről tájékoztatni.
A válaszlevéllel kapcsolatban Elnökségünk sajnálattal látta, hogy a levél általános válaszokat tartalmaz, semmilyen formában nem tér ki speciális kéréseinkre, javaslatainkra, sem azok teljesítésének konkrét módjára. A feladatokat az Önkormányzatok hatáskörébe továbbítja, melyek a rendelet intézkedéseinek megvalósítására plusz forrást nem kaptak, a többletfeladatok ellátására pedig csupán az önkéntesek bevonását vagy foglalkoztatottak átirányítását jelöli meg. Az önkormányzatok megfelelő mennyiségű információval sem rendelkeznek az ellátásra szoruló családokról, és kapacitásuk és anyagi fedezetük sincs, hogy felkeressék őket, és gondoskodjanak a segítésükről. A pandémiás helyzet ezen családok kiszolgáltatottságát tovább növelte – például a bevásárlásnál nincs kire hagyni a gyermekeket, és az anyagi ellehetetlenülés is veszélyezteti őket. Hivatalos segítség híján civil szervezetek próbáltak reagálni a családok helyzetére, azonban saját kapacitásuk elégtelen volta miatt az érintettek töredékéhez tudtak csak eljutni.
Jelen helyzetben a nehéz körülmények között lévő családoknak kézzelfogható segítségre van szükségük, és úgy gondoljuk, a jelenlegi intézkedések ezt nem biztosítják.
Szeretnénk, ha Ti, az érintett családok is elmondanátok a véleményeteket. Írjátok meg nekünk tapasztalataitokat, hogy Ti milyen segítséget kértetek vagy kaptatok önkormányzatoktól, civil szervezetektől vagy állami szervektől! Szeretnénk, ha azt is megírnátok, hogy nektek milyen konkrét segítségadásra lenne szükségetek (pl.: étkezési jegy, meleg étel, segítő személy, aki a háztartási munkákban segít, gondozó, aki segítséget igénylő családtagotokkal foglalkozik stb.).
Üdvözlettel,
a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület munkatársai
Budapest, 2020.05.18.
Lóczi Márta mondta
Én nagymamaként néztem végig, ahogyan a fiamék végighajtották ezt az időszakot. A legnagyobb 8 éves gyermek 1. osztályos SNI-s, a középső 2,5 éves, a legkisebb 8 hónapos, akinek a születése után két héttel az anyuka arcidegbénulást kapott, ami azt jelentette, hogy eleinte naponta, majd 2 naponta kellett kezelésre, gyógytornára járnia, ami sajnos a vírus miatt abba is maradt. Itthon próbálta tornáztatni, kezelgetni a bénult izmokat, közben szoptat, próbál a 2,5 évessel foglalkozni, miközben napi 6-8 órát tanul az SNI-s legnagyobbal. A távoktatás abban merült ki, hogy befotózva megkapták tankönyv melyik oldal, melyik feladat, este 6-ra vissza kellet küldeni. A Krétában április közepén! kaptak egy figyelmeztetést, hogy a TANULÓSZOBÁN nem volt felszerelés a gyereknél.
Közben az édesapa elvesztette a munkáját, két hónap állásnélküliség, őrült állásvadászat, idegesség. Utolsó tartalékaikat felélték (anyagi és szellemi egyaránt) Amennyit lehet, nagyszülőként mi átvállalunk, próbálunk segíteni, de még nekünk is dolgoznunk kell, nem vagyunk nyugdíjasok.
Az osztályfőnök kezdettől nagy nyűgnek tartja az SNI-s gyermeket, ezt ki is mondta, és jelezte azt is, hogy nincs ideje külön foglalkozni vele. A kisfiú szépen halad, nagyon igyekszik, de kevés a dicséret, pedig nagyon ráférne a sikerélményt!
Bocsánat, hogy ezt így kiöntöttem, de iszonyú mértékű küzdelem, munka, energia van abban, hogy a kisfiú most olvas, verset tanul, összead-kivon, és a fiamék teljesen elégtek ebben.
Tudom, megoldják, de legalább jó lenne, ha a 2,5 évest (aki szeptember 25-én lesz 3) bevennék óvodába, de azt mondták, mivel anyuka itthon van, szó sem lehet róla. A körzetes óvoda csak 4 évesen fogja felvenni. Máshová (talán) vihetnék, de ilyen körülmények között megoldhatatlan, hogy 4-5 km-re hordják oviba.
Szóval reménykedünk, összefogunk, és túlélünk…