Az ICP-ben szenvedő gyermekek számára a 2014. évtől Magyarországon is hozzáférhető, az eddig csak külföldön végzett idegsebészeti műtéti beavatkozás, ami a spasztikus izmok tónusának végleges csökkenését eredményezi. Jelenleg Bognár professzor, gyermek idegsebész végzi a műtéteket.
Mint valószínűleg Önök is tudják, hogy az infantilis cerebrális paresisnek nevezett állapot az agykéreg mozgató idegsejtjeinek korai életkorban elszenvedett károsodása. Többnyire vérellátási, vagy oxigénellátási zavar okozza (pl. a méhlepény elégtelen működése, korai agyvérzés, légzészavar). Ha a kérgi rétegben a mozgató idegsejtek egy része elpusztul, akkor a gerincvelőben lévő úgynevezett 2. mozgató idegsejt, ami közvetlen kapcsolatban van az izmokkal „önállósítja magát”. Felső utasítás hiányában az egyszerű reflexkör működik csak. Ez a reflexkör egy érző és egy mozgató ágból áll. Az érző ág az izmokból, inakból a gerincvelő felé halad, és a izmok helyzetét és feszülését közvetíti az érző idegsejtnek, ami kapcsolatban áll az ún. 2. mozgató idegsejttel, ez a 2. mozgató idegsejt állandó, kontrollálatlan ingert küld az izmok felé. Így áll elő a spasztikus izomtónus.
Az SDR beavatkozás: selectív dorsalis rhysotomia, a reflexkör érző ágának az átvágását jelenti, így az adott izomrostban a kóros reflex megszűnik. A betegség lényegét, a kérgi idegsejtek hiányát ez a beavatkozás nem befolyásolja.
A műtétet fiatal gyermekeken javasolják elsősorban elvégezni. Ennek oka az, hogy a hosszú ideig fennálló görcsös izom-összehúzódás a izom megrövidülését eredményezi, ami végtagokban rendellenes helyzeteket idéz elő ( pl. lábujjon járás, ill. tartás, a combokat nem lehet eltávolítani egymástól, a csípőízületben a combcsont feje kimozdul a vápából, a térd nem nyújtható ki stb.).
Ha az SDR beavatkozást olyan gyermeknél végzik, akinek ezek a másodlagos elváltozások már kialakultak a végtagjain, akkor előfordulhat, hogy az izomtónus csökkenése ellenére sem áll elő a végtag élettanilag korrekt helyzete. Ekkor szükséges lehet az illető izmok „recessziója”, azaz az izompólya és az izomrostok egy részének, vagy a hozzá tartozó ínnak az átmetszése. Ezen ortopédiai műtéteknek az a lényege, hogy a korábban alkalmazott nagy beavatkozásokhoz képest kis izomterületet érint, és a behatolás többnyire csak felületes, a bőrmetszés kicsi. Az eljárás egyszerű, egy altatással egyszerre több izmon is el lehet végezni. Ezeket a kis, ún. „minimal invazív „ műtéteket Magyarországon a legtöbb olyan ortopéd sebész végzi, aki gyermekekkel foglalkozik. Ezeket az eljárásokat eddig is alkalmazták.
Professzor Park St. Louisban együtt dolgozik olyan gyermekortopédiában jártas sebészekkel (pl. Dr. Matthew, B. Dobbs), akik ezeket a műtéteket helyben, a gyermekkórházban elvégzik. Ez a helyzet személyes, kollegiális kapcsolaton alapul, nem pedig magának a ortopédiai műtétnek a különösségéből adódik.
dr. Barna Judit
főorvos, ortopéd szakorvos
A műtét elvégzésének egyik feltétele a megfelelő diagnózis. A következő 4 diagnózis esetén végezhető el az SDR műtét:
- spasztikus diplégia
- spasztikus mindkétoldali hemiplégia
- spasztikus hemiplégia
- spaszikus quadriplégia (nálunk tetraplégiának nevezik)
A páciens kora is számít. A műtétet 2-40 éves kor közötti páciensek veheti igénybe, de 18 év felett már csak spasztikus diplégia esetén végzik el.
A műtét elvégzésével általánosságban az alábbi javulások érhetőek el, amelyeket mi is tapasztaltunk, akik már túlestek a műtéten:
- tartósan csökkenti a feszességet,
- a páciensnek csökken az esélye arra, hogy a későbbiek folyamán valamilyen gerinc deformitása alakuljon ki,
- javul a páciens ülő és álló helyzete
- könnyebb és gyorsabb lesz a helyváltoztatás
- javulni fog az egyensúlya és a komfort érzete
A műtét Magyarországon és Amerikában is elérhető!
A Facebookon elindult az SDR Magyarország nevű oldal, melynek célja az eljárás iránt érdeklődők összegyűjtése, segítése.