• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás a lábléchez

Lépjünk, hogy léphessenek!

a sérült gyermekekért és családjaikért

  • RÓLUNK
  • TEVÉKENYSÉGÜNK
    • ÉRDEKKÉPVISELET
    • LAKHATÁS
    • OTTHONÁPOLÁS
    • OKTATÁS
      • A Holnap Iskolája
  • HÍREINK
  • KAPCSOLAT
  • TÁMOGASS!
  • KERESÉS
  • ENGLISH
    • About us
    • The School of Tomorrow

Szelektív dorzális rizotómia (SDR) műtét és a műtét előtti és utáni komplex rehabilitációs ellátás

A spasztikus izomzat kezelésére számos, magas szintű evidenciával bíró bizonyítottan hatásos eljárás létezik. Ezek között szerepel sok izmot érintő, nagyobb kiterjedésű spaszticitás esetében a selective dorsal rhizotomy (SDR) eljárás. Minden tónuscsökkentő eljárásnak vannak veszélyei, és csak olyan gyermekek esetében ajánlható, akiknek van elegendő izomereje ahhoz, hogy a spaszticitás mérséklése után állapotukban funkcionális javulás legyen várható.

A jelentős gyengeség miatt azonban a gyermekeknek folyamatosan szükségük van izomerősítésre, aktív tornára, nyújtásokra, amit gyógytornakezeléssel lehet biztosítani. Szükség lehet ortopédiai műtétre is, ha nem kellően nyújtható kontraktúrák maradnak fenn. Járást / tartást segítő eszközökre, azok többszöri cseréjére is szükség van általában.

A javulás az SDR műtét után mintegy két évet vesz igénybe, ebből a legkritikusabb időszak az első 6-12 hónap. A sikeresség azon is múlik, hogy a gyermek együttműködési készsége megfelelő-e, a család tud-e kellő időt áldozni a teljes programra.

2014. július óta lehetőség van Magyarországon is az SDR műtét elvégzésére, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikáján Bognár László professzor és kollégái végzik a beavatkozást. Akik korábban külföldön (USA, St Louis, dr Park) voltak műtve, azok számára is rendelkezésre áll a jelen tájékoztatóban ismertetett rehabilitációs ellátás műtét utáni (posztoperatív) része.

SDR műtétre történő felkészítés

Betegek kiválasztása: a műtét sikerének egyik záloga, hogy azok a gyermekek kerüljenek kiválasztásra, akik az eljárástól javulást (egészség-nyereséget) remélhetnek. Ebben a folyamatban az idegsebész és a rehabilitációban résztvevő szakemberek ( team -elsősorban a szakorvos és a gyógytornász, gyakran pszichológus és más team tagok), valamint általában ortopéd szakorvos is részt vesz.

Ha Önök elsőként az operáló idegsebészhez fordultak, ő irányítja Önöket a három rehabilitációs team egyikéhez, akik a felkészítéssel és a közvetlen műtét utáni ellátással foglalkoznak.

Az SDR műtétet előkészítő és a közvetlen posztoperatív intenzív rehabilitációs ellátást biztosító három rehabilitációs team a következő:

  • DE KK Rehabilitációs Klinika Gyermekrehabilitációs osztály és szakambulancia
  • MRE Bethesda Gyermekkórház rehabilitációs osztály és szakambulancia
  • Szent János Kórház Észak-Budai Egyesített Kórházak Gyermekrehabilitációs osztály és szakambulancia

Ha nem voltak korábban kapcsolatban a három gyermekrehabilitációs team egyikével sem, kérjük szíveskedjenek jelentkezni az egyik team-nél, amint az SDR műtét gondolata Önökben felmerül, de legkésőbb az idegsebészeti vizsgálatot követően (elérhetőségeket ld. lent). Amennyiben az Önök gyermekét e három rehabilitációs ellátó egyikében kezelik, és készítik fel az SDR műtétre, akkor természetesen a rehabilitáció az SDR műtét után is folytatódhat ugyanott.

Műtét előtti felkészítés: a műtétre kiválasztott gyermeket a rehabilitációs team részletesen megvizsgálja: a gyermek fizikai állapotának, erőnlétének, mozgásmintájának, járóképességének felmérése történik. A családot is fel kell készíteni a műtétre.

Ajánlatos, hogy a gyermek legalább egy alkalommal a műtét előtt vegyen részt kéthetes napi 2-3 órás egyéni gyógytornát, erősítést tartalmazó ellátásban, szükség esetén pszichológus foglalkozik vele és családjával. Ellenőrizzük a gyermek gyógyászati segédeszközeit és ellátjuk a várható szükségletek szerint a hiányzó eszközökkel (pl. babakocsi / kerekesszék, támbot, járókeret, stb.). Az intenzív rehabilitációs ellátás idejére a gyermekkel együtt az egyik vagy mindkét szülő számára is elhelyezést biztosítunk.

SDR Műtét

A műtét minden esetben a DE KK Idegsebészeti Klinikáján történik. A gyermek a klinikára a műtét idejére kerül át, közvetlenül a műtét előtt és után a DE KK Gyermekgyógyászati Intézetében ápolják.

A műtét altatásban történik, emiatt a műtétet megelőzően kivizsgálás is szükséges, amire a DE KK Gyermekgyógyászati Intézetében kerül sor a műtétet megelőzően.

Műtét során a megelőzően készült lokalizációs MR, illetve a műtőben végzett röntgenvizsgálat segítségével a gerincvelő végének megfelelően, általában az ágyéki I. vagy II. csigolya magasságában történik a nyitás néhány centiméteres bőrmetszésből. A legtöbb esetben elegendő 1 csigolya hátsó csontos ívének az elvétele, amely a gerinc stabilitását nem csökkenti. Ezt követően ultrahang vizsgálattal azonosítjuk a megfelelő szintet, és nyitjuk meg a gerincburkot.

A gerincburkon belül az idegrostok elülső és hátulsó, továbbá jobb és bal kötegre oszthatóak. A fokozott izomtónus fenntartásában a hátsó, érző rostok felöl érkező kórosan intenzív jelek állnak, emiatt a műtét célja, hogy ezeknek a rostoknak kb. 2/3-a kerüljön átvágásra. Ez az érző beidegzést lényegesen nem változtatja meg, de a kóros ingerület bevitelt jelentősen csökkenti.

A mozgásért felelős rostok megkímélésre kerülnek. A biztonságos műtét érdekében elektrofiziológiai vizsgálatokat végzünk, amelyekkel egyértelműen elkülöníthetőek a mozgató és érző rostok, illetve speciális stimulációs eljárásokkal a hatékonyság növelése céljából kiválaszthatóak a kóros izomtónus fenntartásáért leginkább felelős idegrostok, amelyek ezt követően átvágásra kerülnek. A műtétet végén a gerincburkot vízmentesen zárjuk, illetve a lágyrészeket felszívódó varratsorokkal több rétegben egyesítjük.

Egyes esetekben műtétet követő fájdalomcsillapítás céljából epidurális katétert is felvezetünk, amelyen keresztül fájdalomcsillapító gyógyszereket tudunk adagolni, de eddigi tapasztalataink alapján a műtét utáni fájdalom szájon keresztül szedhető, vagy vénásan adagolt gyógyszerekkel is megfelelően csillapíthatóak.

A műtét utáni első napokban a gyermekek a DE KK Gyermekgyógyászati Intézetében kerülnek ápolásra, ahová a műtéti ébredést követően őrzött szállítással kerülnek vissza. Az első 24 órát, vagy szükség esetén többet, az Intenzív Osztályon töltik. Az édesanya napközben itt is a gyermek mellett tartózkodhat, míg az ápolás többi részében folyamatosan mellette lehet. A gyermek felvételére a műtétet megelőző nap reggel 8 órakor, vagy azt megelőző nap este kerül sor.

SDR műtét utáni komplex rehabilitációs ellátás

Közvetlen posztoperatív intenzív rehabilitációs ellátás: a műtét utáni első napokat követően (általában az 5-7. posztoperatív napon) kerül át a gyermek a kiválasztott rehabilitációs osztályra, ahol az első 6-8 hét során fokozatos terhelése történik. Ebben az időszakban sorozatos ortézis/sín rögzítések váltása is szükséges lehet. Előfordulhat, hogy egy-egy izomcsoportban a megmaradt spaszticitás tartási torzulást okoz, ilyenkor botulinum toxin A kezelés vagy / és ortopédiai műtét válik szükségessé. Amennyiben ortopédiai műtét is szükséges az SDR műtét után, azt ideálisan 6-8 héttel az SDR műtét után célszerű végezni. Ez esetben az ortopédiai műtét és a második posztoperatív gyógytorna időszak miatt kitolódhat az első intenzív rehabilitációs ellátás időszaka akár 12 hétre.

További ellátás az SDR műtét utáni 24 hónapban: Az első intenzív rehabilitációs időszak befejezése után ajánlott a rendszeres gyógytorna és mozgásfejlesztés, amelynek igénybe vétele két módon történik a műtétet követő 24 hónapban:
– Intenzív rehabilitációs blokk-ok formájában: három intenzív rehabilitációs ellátás vehető igénybe az első éven belül a közvetlen posztoperatív rehabilitációs ellátáson felül és további kettő a következő egy éven belül.

Az intenzív terápiás blokkban benne foglaltatik napi 3-4 óra terápia, ami egyéni nyújtásokat, izomerősítést, célzott mozgásfejlesztést tartalmaz. Ez kiegészíthető eszközös erősítő módszerekkel, mint a CPM mozgatók, Lokomat®, Dinamikus Parapódium® vagy TheraSuit® kezelés, valamint egyéni ortézisekkel. Ez az ellátás történhet a már említett három osztályon vagy szakambulancián, továbbá a Zala megyei Kórház Gyermek rehabilitációs osztályán.

Folyamatos mozgásfejlesztés formájában, ami az intenzív blokkok közötti időszakban történik. Ennek helyszíne lehet (a) a nevesített négy ellátó egyike, (b) a gyermek lakókörnyezetében lévő legközelebbi gyógytorna lehetőség, ami oktatási vagy egészségügyi szolgáltatóhoz kapcsolható társadalombiztosító által finanszírozott, ellenőrzött tevékenységet folytató szolgáltató, vagy (c) olyan oktatási intézmény, amely rendelkezik a megfelelő adottságokkal (szakemberek, ráfordítható óra, eszközök).

Kontroll vizsgálatok

A gyermekek műtét előtti és utáni vizsgálata team vizsgálat formájában a felsorolt rehabilitációs osztályok végzik az intenzív rehabilitációs ellátások során.

Az SDR rehabilitációs program résztvevőinek közvetlen elérhetősége

Az idegsebészeti ellátás:

DE KK Idegsebészeti Klinika
prof dr Bognár László (bognar@med.unideb.hu)
dr Fekete Gábor (drfekete@med.unideb.hu, 06 30 9852 180)
Klinikai koordinátor: Cseke Georgina (csgina@med.unideb.hu)
4032 Debrecen, Nagyerdei krt 98. telefon: 52-419-418, 30-9629502

Perioperatív ellátás:
DE KK Gyermekgyógyászati Intézet
dr Nagy Andrea osztályvezető klinikai főorvos (nagyand@med.unideb.hu)
4032 Debrecen, Nagyerdei krt 98. telefon: 52-255 603

Gyermek rehabilitációs ellátás:
DE KK Rehabilitációs Klinika
dr habil Vekerdy-Nagy Zsuzsanna e.d., osztályvezető (vekerdy@med.unideb.hu),
gy.rehabilitációs osztály
4032 Debrecen, Nagyerdei krt 98. telefon: 52-255 942

MRE Bethesda Gyermekkórház
dr Paraicz Éva ov főorvos (paraicz.eva@bethesda.hu),
dr Csohány Ágnes szakorvos (Bethesda GyK; csohany.agnes@bethesda.hu)
gy.rehabilitációs osztály

1144 Budapest, Ilka u 57. telefon: 06-1 422 27 67 Szent J K és ÉB
dr Medveczky Erika ov főorvos (medveczky.erika@gmail.com)
gy.rehabilitácis osztály
1023. Budapest, Bólyai u. 5-7

Zala M. Kórház
dr Elmont Beatrix főorvos (ebea21@t-online.hu)
gy.rehabilitációs részleg
8900 Zalaegerszeg Zrínyi Miklós u 1. telefon: 92/507-586

Ortopéd konzulensek:
dr Szeverényi Csenge (DE KK Ortopédiai Klinika, Debrecen; szcsenge@med.unideb.hu)
dr Terebessy Tamás (SE Ortopéd Klinika, Bp; terbessytamas@yahoo.com)
dr Mező Róbert (Délpesti Kórház, Bp; mezo.robert@jahndelpest.hu)
dr Barna Judit (Észak-Budai Egyesített Intézmények, Bp; drbukfenc@gmail.com)

Footer

Iratkozz fel és csatlakozz hozzánk

Adatkezelési szabályzat

Startstúdió | Honlapok civil szervezeteknek

Weboldalunk a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ. Kérjük, a weblap további böngészéséhez fogadd el az adatkezelési szabályzatot és a sütiket
Cookie SettingsMindet elfogadom
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT